Leczenie żylaków w Centrum Angiologii i Flebologii CM Vita-Medica
Przezskórne leczenie żylaków laserem (Biolitec Leonardo, EVLA 1470 nm www.flebolodzy.pl)
Laser wewnątrznaczyniowy należy do najbardziej zaawansowanych technik współczesnej terapii niewydolnych żył. Dane dotyczące skuteczności wskazują na bardzo wysoki odsetek pozytywnie zakończonych procedur około 94-98%. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W kontroli zabiegu używany jest aparat USG.Zabieg trwa około 30 min. Zazwyczaj pozbawiony jest dużych dolegliwości bólowych, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Po zabiegu pacjent wymaga stosowania pończoch kompresyjnych.W zależności od rozległości zmian, w dalszych etapach leczenia żylaków mogą być potrzebne kolejne zabiegi (laseroterapia, skleroterapia).
Schemat przedstawia zasadę działania laseroterapii wewnątrznaczyniowej. Włókno laserowe rozgrzewa tkanki, które pod wpływem ciepła ulegają zniszczeniu. Niewydolna żyła przestaje istnieć, włóknieje i z czasem zostaje wchłonięta. Związane z główną żyłą żylaki ulegają zmniejszeniu lub zanikowi. W CM Vita-Medica zabiegi ablacji laserowej wykonywane są zaawansowanym systemem Biolitec Leonardo. Włókno laserowe, radialne o średnicy ok 2mm o mocy 10 W, jest skuteczne i bezpieczne. Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów do termoablacji żył.
Przezskórna skleroterapia żylaków z użyciem pianki (www.flebolodzy.pl)
Pod kontrolą wzroku w przypadku “pajączków” podawany jest w strzykawką płyn lub piana, która powoduje zamknięcie się małych naczynek a następnie ich zanik. Z użyciem skleroterapii pianką można leczyć duże żylaki i żyły. Wówczas pod kontrolą USG, przezskórnie podawany jest sklerozant do świała naczynia. Metodą ta ma wiele odmian i modyfikacji. Jej zaletą jest niski koszt, króki czas trwania procedury. Do minusów dość wysoka częstość nawrotów. Roczna skuteczność jest oceniana na około 80%. Po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe.
Schemat przedstawia zasadę przeprowadzania skleroterapii z użyciem cewnika wewnątrznaczyniowego. Cewnik jest wprowadzany do żyły przez skórę pod kontrolą USG. Podawany jest piana (zmieszany płyn z powietrzem lub CO2), która powoduje uszkodzenie żyły jej obkurczenie, a następnie zapadnięcie się i sklejenie. Niewydolna żyła przestaje istnieć, włóknieje i z czasem zostaje wchłonięta. Związane z główną żyłą żylaki ulegają zmniejszeniu lub zanikowi.
Przezskórna leczenie żylaków klejem tkankowym – VenaSeal (www.flebolodzy.pl)
Terapia żylaków z użyciem kleju tkankowego podawanego pod kontrolą USG należy na najbardziej skutecznych metod leczniczych niewydolności żylnej. Zabiegi te można wykonywać o każdej porze roku (nie ma konieczności noszenie pończoch uciskowych). Zabiegi z użyciem kleju tkankowego nie wymagają znieczulenie tumuscencyjnego. Skuteczność roczna zabiegów z użyciem kleju tkankowego wynosi ok 98-99%.
Pod kontrolą USG nakłuwa się niewydolną żyłę, wprowadzając koszulkę naczyniową. Następnie do światła żyły wprowadzany jest cewnik połączony z aplikatorem kleju tkankowego. Wycofując wprowadzony cewnik, podawany jest klej tkankowy VenaSeal, który twardnieje i natychmiast zamyka chorobowo zmienioną żyłę. Po tego rodzaju zabiegach nie wymaga się noszenie pończoch uciskowych.
Kompresjoterapia (www.flebolodzy.pl)
Wykorzystywanie terapii uciskowej stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to metodą nieinwazyjna, prosta, skuteczna oraz relatywnie tania. Kompresjoterapia powinna być stosowana jako pierwsza metoda leczenia przewlekłej niewydolności żylnej oraz jako metodą uzupełniająca inne typy terapii. W tej metodzie stosowane są wyroby o zmiennym stopniu ucisku (pończochy, rajstopy, podkolanówki) oraz opaski o zmiennym stopniu rozciągliwości.
W wyniku ucisku na określone partie kończyn górnych lub dolnych, krew przemieszcza się do układu żył głębokich. Odciąża to układ żył powierzchownych, zmniejsza napięcie, przenikanie płynu do tkanek, działa przeciwbólowo. W zależności od objawów i stanu chorobowego dobierane są odpowiednie produkty oraz dobierany jest siła ucisku (od 0 do 3). Kopresjoterapia jest metodą, która powinna być stosowano przez cały okres trwania choroby.
Dodaj komentarz