Echolaser – innowacyjność i skuteczność. Jak działa to urządzenie?
Przeskórna termoablacja laserowa przy użyciu ECHOLASERA to nowoczesny, minimalnie inwazyjny zabieg stosowany w leczeniu nowotworów tkanek miękkich. . Pozwala na zmniejszenie wymiarów guza, a przez to objawów uciskowych bez potrzeby ingerencji chirurgicznej. Skróceniu ulega zatem czasu rekonwalescencji. Procedura jest szybka i bezpieczna, cały czas nadzorowana za pomocą ultrasonografu.
Dowiedz się, jak dokładnie działa Echolaser i kiedy może okazać się pomocny w walce z nowotworami.
Czym jest i jak działa echolaser
Echolaser to nowoczesny sprzęt zabiegowy, umożliwiający walkę ze zmianami nowotworowymi, przy ograniczeniu ingerencji w ciało pacjenta. Skuteczność zabiegu Echolaserem jest największa, gdy guz jest wcześnie zdiagnozowany i nie osiągnął jeszcze dużych rozmiarów. Pozwala wtedy znacząco skrócić czas rekonwalescencji, uniknąć szpecącej blizny i zminimalizować dyskomfort pacjenta.
Zasadą działania Echolasera jest podgrzanie tkanek do temperatury ok 120-160st C co wywołuje martwicę guza. Zabieg polega na nakłuciu zmiany ogniskowej, następnie wprowadzane są włókna światłowodowe, będące źródłem promieniowania laserowego, które w kontakcie w tkanką zamieniane jest na energię cieplną. W efekcie uzyskujemy punktowe ogrzanie się tkanek guza, wywołanie martwicy, a następnie zmniejszenie się jego rozmiarów. Pozwala to, na znaczącą redukcję objawów. Guz przestaje też uciskać na sąsiadujące narządy, co istotne jest w terapii guzów tarczycy czy prostaty. Cały zabieg zawsze jest nadzorowany za pomocą obrazowego badania ultrasonograficznego, przekazującego lekarzowi na żywo obraz “operowanych” tkanek.
Bezpieczeństwo zabiegu
Echolaser jest zabiegiem niezwykle bezpiecznym. Musi być jednak zawsze wykonywany pod obserwacją USG. W przeciwieństwie do poważnych interwencji chirurgicznych, zabieg Echolaserem jest tylko mikroinwazyjny, prowadzony w znieczuleniu miejscowym. (Nie jest konieczne znieczuleniu ogólne – narkoza). Po samym zabiegu nie jest również potrzebne szycie rany.
Kontrola efektów
Już po pierwszym zabiegu, wykonanym przy pomocy Echolasera, można zauważyć zdecydowaną poprawę, szczególnie w przypadkach, w których guz uciska wrażliwe miejsce. Tuż po zakończeniu procedury, guz będzie zmniejszony, jednak jeśli chcemy pozbyć się wszystkich zmian, może być potrzebne kilka lub nawet kilkanaście zabiegów – wszystko zależy od wielkości i typu guza. W przypadku guzków tarczycy najczęściej wystarcza 1 zabieg. Po wykonanym zabiegu, chory pozostaje pod kontrolą lekarza wykonującego zabieg, który regularnie monitoruje wymiary guzka i ew. objawy uciskowe.
Dodaj komentarz